Podobnie jak wiele innych branż, przemysł motoryzacyjny zmieniał się w trakcie swojego istnienia. Jedna ze zmian dotyczy sposobu wykonania części do produktu końcowego. W przeszłości wiele części było wykonywanych przez maszyny, z których większość była kontrolowana przez ludzi. Obecnie wiele z tych maszyn jest sterowanych komputerowo, aby zapewnić wyższy poziom dokładności.

Obróbka skrawaniem nie zawsze jest wykorzystywana do produkcji części karoserii, ale jest wymagana w przypadku wielu krytycznych komponentów wymaganych do eksploatacji pojazdu. Na przykład frezarki są często używane do produkcji elementów, takich jak koła zębate i bloki silnika. Oto kilka specyficznych zastosowań frezarek w przemyśle motoryzacyjnym.

Niektóre części, które dostają się do samochodu, są obrabiane za pomocą narzędzia tnącego. Ten typ narzędzia usuwa małe metalowe części z obrabianej części, aby nadać jej określony wymiar. Mogą również pomóc ukształtować część i wykończyć powierzchnię, aby produkt końcowy miał określony rozmiar. Umożliwia to precyzyjne dopasowanie części i wydłużenie żywotności samochodu poprzez uniknięcie zużycia.

Wiele części samochodowych jest ze sobą skręconych. Jest to również kolejny przypadek, w którym obrabiarki są używane do zapewnienia precyzyjnego produktu końcowego. Otwory są wiercone, wykończone i gwintowane, aby mogło to mieć miejsce.

Jak już wspomniano, wiele frezarek używanych obecnie w przemyśle motoryzacyjnym jest sterowanych przez komputer. Ten rodzaj obróbki CNC zapewnia znacznie dokładniejszy produkt końcowy. Dokładność z kolei umożliwia wytwarzanie urządzeń o wysokiej wydajności w porównaniu z tym, co produkowano na początku XX wieku. Obecnie używane maszyny są sterowane przez oprogramowanie komputerowe, które umożliwia bardzo precyzyjne ruchy w obrębie maszyn. Chociaż występuje niewielkie odchylenie od rzeczywistej ścieżki w porównaniu z zaprogramowaną ścieżką, co nazywa się błędem konturu, jest to minimalne.

Jednym z czynników, który jest często brany pod uwagę w tej branży, jest koszt maszyn używanych do opracowywania części samochodowych. Minimalizacja kosztów produkcji pomaga obniżyć ceny dla konsumentów. W tej i wielu innych branżach konieczne jest jednak wykonanie części o wysokiej jakości. Chociaż używanie używanych frezarek jest powszechne, konieczne jest dokładne sprawdzenie dokładności tych maszyn. Na szczęście wiele maszyn używanych w przemyśle motoryzacyjnym jest dobrze utrzymanych, więc można się spodziewać długiej żywotności.

Wraz ze zmianą technologii zmieni się również sposób, w jaki przemysł motoryzacyjny wytwarza produkt końcowy. W dzisiejszych czasach frezarki CNC są używane w wielu częściach przemysłu motoryzacyjnego do produkcji dokładnie tych części, które są używane w samochodach, które obsługujemy.