To nie przypadek, że nazwa Arkadia, nazwa tego regionu w sercu Półwyspu Peloponez w południowej Grecji, jest synonimem naszego idealnego krajobrazu wiejskiego. Ten bujny, górzysty krajobraz jest tak pięknym miejscem, że możesz nawet poczuć, że spotkałeś jeden z mitów, z których słynie Półwysep Peloponez.

Okolice starożytnego Gortis to cudowne miejsce – niebo dla turystów. Mnisi z klasztoru Prodhomu są właścicielami okolicznych pól uprawnych i wyrzeźbili ścieżkę wąwozem Lozios między Agios Andreas a klasztorem. Dojście do stopniowanego szlaku zajmuje około 40 minut. Spacer prowadzi po stopniowanej ścieżce wzdłuż strumienia. Sam klasztor szybko wylądował na skraju klifu wysoko nad ścieżką, a jeden z niewielu mieszkających tu mnichów pokaże tu freski, jeśli pojawi się, gdy klasztor jest otwarty – jest zamknięty od 2:00 do 17:00. kody odzieżowe, a jeśli jesteś nago ubrany, dostaniesz koc jako odzież do wejścia do klasztoru. Za tym klasztorem ścieżka biegnie wzdłuż dwóch kolejnych, z których jedna to ruina Palea z X wieku. Drugi, Nea, pochodzi z XVII wieku. Został odrestaurowany i rozbudowany w ostatnich latach, ale malowidła ścienne z 1663 roku są nadal nienaruszone i można je oglądać, składając wniosek o stałego mnicha. Następnie szlak wije się wzdłuż rzeki i zajmuje mniej niż dwie godziny, aby przejść przez Paleohori i dotrzeć do Dimizana. Jeśli zdecydujesz się na tę trasę, zobaczysz, dlaczego jest tak popularna wśród turystów.

Pasmo górskie Mainalo przecina europejski szlak długodystansowy E4. Zaczyna się w Vitinie i wspina się do schroniska narciarskiego Ostrakina, po czym ponownie schodzi do Kardary. Jest to bardzo przyjemny i urozmaicony odcinek tego znanego spaceru, z którego roztacza się wspaniały widok na okolicę.

Wędrówki po okolicy to przede wszystkim wędrówki z wioski Vitina do wioski Stemnitsa. Vitina to popularny górski kurort z Ateńczykami mieszkającymi w mieście, którzy przybywają tutaj, aby doświadczyć świeżego górskiego powietrza. Z centralnego placu wioski wybierz drogę prowadzącą z wioski na północny zachód. Początek ścieżki jest dobrze umieszczony za pomocą żółtych etykiet. To zabierze Cię najpierw w dół rzeki Milaontas w malowniczym wąwozie i wzdłuż jej brzegów, aż dojdziesz do malowniczego, opuszczonego młyna wodnego i drewnianego mostu. Po godzinnym spacerze udajesz się do źródła Agios Theodoros, a następnie na piękny płaskowyż porośnięty orzechami, kościół życiodajnej wiosny. Przechodząc przez Eftakarvel, skręcasz w prawo, kontynuując aż do skrzyżowania. Na skrzyżowaniu skręć w lewo i idź tym szlakiem przez pięć kilometrów, aż dojdziesz do Stemnitsa.

Te trasy to tylko kilka przykładów wielu wspaniałych szlaków turystycznych wokół Arkadii. Przyjedź na Peloponez, aby znaleźć niektóre z nich dla siebie.